Invertor de baterie Victron Phoenix PIN242510200, 24-250 V, 200 W la doar 640.76 lei!
Dezvoltat pentru aplicatii profesionale, invertoarele din gama Phoenix sunt compatibile cu o gama larga de utilizari. Scopul celor de la Victron este producerea unui invertor cu unda sinusoidala pura cu performanta ridicata si eficient din punct de vedere al consumului cat si al conversiei de energie. Tehnologia Sinus Max din acest tip de invertor, presupune un curent mare la pornire, motiv pentru care se pot alimenta multe tipuri de consumatori. Invertoarele OFF-Grid iti permite sa alimentezi echipamente de uz casnic, care necesita 230V, care utilizeaza baterii sau bancuri de baterii AGM sau GEL pe sisteme de 12V, 24V sau 48V. Invertoarele din gama Phoenix nu au functie de incarcare a bateriilor dintr-o sursa alternativa de curent precum un generator diesel sau generator pe benzina. Cu o tensiune de intrare cuprinsa intre 18.4 – 34 V*, PIN242510200 poate genera o putere maxima de pana la 400 W**, puterea reala fiind de aproximativ 200 W cu o eficienta maxima de pana la 88 % si un consum de numai 5.2 W, ideal pentru alimentarea consumatorilor mici de tip scule electrice, dispozitive electronice, aparate electrocasnice mici. Invertorul recunoaste valorile tensiunilor incat poate intrerupe alimentarea la un nivel masurat de 18.6 V, reporni si atentiona printr-o alarma la o tensiune detectata de 21.8 V si poate monitoriza nivelul bateriei (28 V) fara a fi necesara supravegherea acestuia. Toate aceste nivele de tensiune se pot regla cu ajutorul aplicatiei VictronConnect disponibila pentru iOS, Android prin Bluetooth dar si pentru Windows si Mac***. Dispune de protectie impotriva scurtcircuitului dar si pentru supraincalzire care poate fi cauza unei suprasolicitari ca urmare a functionarii sau a temperaturii ambientale ridicate, astfel oferind o siguranta ridicata. Cu ajutorul modului ECO ce poate fi activat sau dezactivat cu ajutorul unu comutator instalat pe invertor, atunci cand este pornit, invertorul trece in repaus cand sarcina scade sub o valoare presetata. Odata ce intra in regim de asteptare, invertorul va porni pe o perioada scurta de timp. Daca sarcina depaseste un nivel prestabilit, invertorul va ramane aprins. Consumul in acest mod ECO este de numai 1.3 W. Are un design compact si elegan cu o dimensiune de 260 x 165 x 86 mm si cu o greutate de numai 2.4 Kg iar materialul sasiului din otel si carcasa din plastic ofera o protectie componentelor interioare pentru a creste viata invertorului. Temperatura de functionare este cuprinsa intre -40°C si +65°C. *Necesar 2 baterii de 12 V inseriate sau 1 baterie de 24 V. **Puterea maxima este generata doar pentru o perioada foarte scurta de timp (cateva secunde aproximativ) ***Pentru configurarea cu ajutorul aplicatiei prin Bluetooth, este necesar conectarea invertorului la un modul Victron VE.Direct Bluetooth iar pentru configurare prin PC la un Victron VE.Direct to USB. Aceste module se achizitioneaza separat. Aplicatie compatibila Controlul nu a fost niciodata atat de usor! Cu ajutorul aplicatiei VictronConnect poti modifica si configura invertorul direct de pe telefonul mobil iOS sau Android (disponibil pe Google Play si App Store). Aceasta aplicatie este disponibila si pe Windows sau Mac. VictronConnect – Android Descarca aplicatia VictronConnect pentru Android apasand butonul “Descarca de pe Google Play” sau scanand codul QR direct cu telefonul VictronConnect – iOS Descarca aplicatia VictronConnect pentru iOS apasand butonul “Descarca de pe App Store” sau scanand codul QR direct cu telefonul VictronConnect – Windows Descarca aplicatia VictronConnect pentru sistemul de operare Windows DESCARCAget_app VictronConnect – macOS Descarca aplicatia VictronConnect pentru sistemul de operare macOS DESCARCAget_app