Invertor On-Grid monofazat Solplanet ASW4000-S, 4 kW, 4000 W, WiFi
P.R.P.: Original price was: 3.994,78lei.Current price is: 2.738,63lei.
Cumpara acum
SKU: Invertor On-Grid monofazat Solplanet ASW4000-S, 4 kW, 4000 W, WiFi Category: Tags: , , , , ,
Description
Invertor On-Grid monofazat Solplanet ASW4000-S, 4 kW, 4000 W, WiFi la doar 2738.63 lei!
ASW4000-S este un invertor on-grid monofazat de la Solplanet care converteste energia electrica produsa de panourile solare intr-o forma de curent alternativ (AC) care poate fi livrata retelei electrice publice (grid). Invertorul este “on-grid” deoarece este conectat la reteaua electrica publica, iar energia produsa de panourile solare poate fi utilizata atat in interiorul sistemului solar, cat si in reteaua electrica. Puterea PV maxima de 6000 Wp STC indica faptul ca invertorul poate accepta o putere de panou solar de pana la 6000 Wp sub conditiile standard de testare (STC). Tensiunea de intrare acceptata de la panourile solare este de maxim 580 V, iar tensiunea de lucru MPP este intre 80 si 550 V, cu o valoare nominala de 360 V. Aceasta inseamna ca invertorul are capacitatea de a functiona cu panouri solare cu tensiuni variate, dar va functiona cel mai eficient in jurul valorii nominale. Invertorul are 2 puncte de urmarire a maximului de putere (MPPT) independente, astfel poate monitoriza si regla curentul si tensiunea produse de fiecare panou solar in parte, astfel incat sa fie utilizata energia solara cat mai eficient. Poate furniza o putere nominala maxima de 4000 W si o putere aparenta maxima de 4000 VA. Tensiunea nominala de iesire este de 220 V/230 V/240 V, iar tensiunea de lucru AC este intre 180 V si 290 V, cu un curent nominal de 20 A. Eficienta maxima a invertorului este de 97.85%, ceea ce inseamna ca poate converti o mare parte din energia solara produsa in energie electrica utilizabila. Este prevazut cu un comutator DC, care permite intreruperea curentului de intrare din panouri solare, si monitorizeaza defectiunile de impamantare / grid. Acesta ofera protectie impotriva polaritatii inverse, supratensiunii si a scurtcircuitului, ceea ce il face mai sigur in utilizare. Conectorul DC este de tip contact Phoenix, iar montarea este aparenta, astfel poate fi montat pe un perete sau un suport. Comunicarea se realizeaza prin WiFi si prin portul RS485 sau 4G (optional), ceea ce permite monitorizarea si controlul invertorului prin intermediul aplicatiei mobile Solplanet disponibila pentru Android sau iOS. Mai mult de atat, cu ajutorul porturlui RS485, poti conecta un senzor de putere smart meter utilizat in vederea gestionarii inteligente a energiei cu ajutorul caruia se pot realiza comenzi dinamice rapide si precise in ceea ce priveste alimentarea. Racirea este realizata din mediul exterior si are un grad de protectie IP65, astfel este rezistent la praf si apa si poate fi utilizat in conditii extreme de mediu. Temperatura de funcționare a invertorului este între -25°C si +60°C. Aplicatie compatibila Controlul nu a fost niciodata atat de usor! Cu ajutorul aplicatiei Solplanet poti gestiona se monitoriza invertorul de oriunde si oricand direct de pe telefonul mobil iOS sau Android (disponibil pe Google Play si App Store). Solplanet – Android Descarca aplicatia Solplanet pentru Android apasand butonul “Descarca de pe Google Play” sau scanand codul QR direct cu telefonul Solplanet – iOS Descarca aplicatia Solplanet pentru iOS apasand butonul “Descarca de pe App Store” sau scanand codul QR direct cu telefonul